Természetes ellenkezés van bennünk minden iránt, ami kötelező. Nem szerettük a kötelező olvasmányokat, a kötelező felvonulást és nem szeretjük a kötelező házi feladatot sem, még ha tizennégy dobsáv editálásáról is van szó…
A Szent György Szakgimnázium Hangmester szakán évek óta kötelező feladat egy soksávos felvétel készítése, keverése, ám ezen mindenki nagy örömmel vesz részt, hiszen nem unalmas házi feladat, hanem egy remek háziverseny!
Elsőként megismerkednek egy Audio-Technica dobmikrofon szettel, majd Rozgonyi Péter tanár úr segítségével a dobmikrofonozás fortélyaival. Az iskola stúdiójában ezúttal egy NATAL dobfelszerelés és a kiváló dobos, Tóth Tamás (Öröm a zene Iskola, megszámlálhatatlan zenekar…) lesz segítségükre, hiszen aki egy kicsit is járatos a zenében, az jól tudja, nem mindegy, hogy milyen hangszeren játszanak, de az sem, hogy ki játszik rajta! Most ebben nem lesz hiba! Azaz, hogy mégis, de erről majd később…
Az első feladat
A bemikrofonozott dobfelszerelés hangját kell 14 sávon rögzíteni, azzal a nyilvánvaló nehezítéssel, hogy éppen nyitott nap van az iskolában, így érdeklődő szempárok előtt kell legyűrnie magában a meglévő bizonytalanságot a hangmester hallgatóknak. A mikrofonok kiválasztása, elhelyezése, szintezése után elkészül a felvétel…
Második feladat
A felvett 14 sávot és hozzá a sztereó backing tracket (sőt még két sávon a háttérzene metronómmal kiegészített változatát is) minden tanuló elviheti/letöltheti wav-ban. Két hét áll rendelkezésére, hogy összekeverje a dobsávokat, beillesztve a zenei sáv mellé. És itt jön a csavar: Tóth Tomi dobolás közben szándékosan hibákat is ejtett, hogy legyen mit editálni!
Díjak
A zsűri által legjobbnak ítélt dobhangzás készítője egy TASCAM VL-S5 stúdió monitor párt kap kiváló munkája megérdemelt jutalmául. Van egy különdíj is, ami egy remek két csatornás hangkártya, a TASCAM US 2x2.
A zsűri
Minden verseny alfája és omegája a zsűri, hiszen ők biztosítják a szakmaiságot, a pártatlanságot. A parádés névsor garancia minderre:
- Tóth Tamás dobos, dobtanár, az ő felvételét editálják a tanulók
- Zöld Zsolt zenész, villamosmérnök, az Audio-Technica CE műszaki igazgatója
- Rozgonyi Péter hangmérnök, a Szent György Szakgimnázium tanára
A feladat nem kicsi, főleg, ha most ismerkedik az ember a stúdiótechnikával. Van benne kihívás, de a jutalom sem kevés. És persze a végére maradt még egy közhely is: ezen mindenki nyer, hiszen gyakorolt legalább! De őszintén?! Nem jobb így gyakorolni?
Az Audio-Technica mikrofonparkot és a fődíj TASCAM stúdiómonitort az AUDMAX Kft biztosította.
Hermann János