Korábbi cikkünk folytatása, melyben az ARP2600FS analóg szintetizátorát mutatja be Janca Ákos.
Az első rész ITT található.
BILLENTYŰZET
Balra lent a Pitch Bend forgópotméter
Duofonikus: A négyoktávos billentyűzet az autentikus 3620-as modell, ez már duofonikus. Négyféle feszültséget ad (gate, trigger és a két hangmagasság CV). Újítás, hogy a billentyűzet kábelén mindkét CV átjön a főegységbe, és ott külön kimeneteken hozzá is férhetők. A két hangmagasság kezeléséhez az eredeti mellett egy új Voice Assign mód is van. A billentyűk egyszerű rugós mechanikájúak, de jó minőségűek, kellemes tapintásúak és kényelmesek.
Extra LFO: Az ide beépített plusz LFO nagyon hasznos (mert nem kell feláldozni egy VCO-t, hogy azzal modulálhassunk). Be van kötve vibrátóra, különböző hullámformákat tud kiadni, és egy bemenetről modulálni is lehet.
Oktávváltás, hajlítás: Van rajta egy +/– 2 oktávos kapcsoló és egy Pitch Bend forgópotméter(!) +/– 1 oktávos terjedelemmel. A kapcsoló nagyon hasznos, mert az oszcillátoroknál a nagy szabadság, a folyamatos hangolhatóság érdekében nincsenek oktávváltók.
Portamento, triggerek, bemenetek: Van még Portamento, aztán Single és Multi triggerelés (utóbbi az ADSR burkológörbe-generátornak) és két bemenet külső kontrollpedáloknak.
(A billentyűzet újításait lásd külön fent.)
EREDETI EGYSÉGEK
Oszcillátorok: 3 ugyanolyan, szabadon hangolható oszcillátor van, mint régen, ugyanolyan hullámformákkal és 8 jelkimenettel. A külön finomhangolók segítségével akkordokat, többszörös oktávpárhuzamokat, jó kövér unisono hangokat is könnyen megszólaltathatunk. Mindegyik VCO használható LFO-ként is, így pl. egyoszcillátoros hangokat két LFO-val is modulálhatunk. (Plusz a billentyűzetben is van egy extra LFO.) A CV bemenetek is az eredetik, oszcillátoronként 4–4 van, változatos frekvenciakontrollra, modulációra adnak lehetőséget audio és LFO módban egyaránt. A VCO–2-nél a négyszögimpulzus szélességét is vezérelhetjük.
Szűrőmixer és -moduláció: Az 5-csatornás audio keverőbe (mely a szűrő előtt van) ugyanazok vannak bekötve, mint eredetileg: a 3 oszcillátornak, a ringmodulátornak és a zajgenerátornak a kimenete, és ezek kábelezéssel felülírhatók. A szűrő törésponti frekvenciájának modulálása egy 3-utas CV-keverővel lehetséges (bár csak 2-nek van saját tolópotmétere). Gyárilag a burkológörbe általi vezérlés mellett Filter FM-re is van lehetőség a VCO–2 jelével, és mindkettő felülírható. Ez az egység lehetne bővebb, hiszen a hangszerben több CV-forrás is rendelkezésre áll, de manapság könnyen rendszerbe lehet illeszteni az új ARP-ot pl. Eurorack-modulokkal, CV-keverőkkel stb. (A szűrő újdonságait lásd külön fent.)
Ringmodulátor: Ugyanaz a ringmodulátor van, mint az eredetiben (AC/DC csatolt, tehát audio- és CV-jeleket is tud modulálni). Gyárilag az 1-es és 2-es oszcillátor jele van bevezetve, de ez felülírható. A bevezetett frekvenciák összegét és különbségét megszólaltatva érdekes inharmonikus hangszíneket és effektusokat szolgáltat (titkos fegyver az elektroakusztikus zenében).
Előerősítő, envelope follower, ringmodulátor és oszcillátorok
Zajgenerátor: Ugyanaz a kitűnő zajgenerátor, mint az eredetiben, folyamatos átmenettel alacsonyfrekvenciás zaj, rózsazaj és fehérzaj között.
Burkológörbék: Ugyanolyan ADSR és AR generátorokat tartalmaz, mint az eredeti, és ezek még kicsit hosszabb idejű fázisokra is képesek. Vezérelhetik a VCA-t, az ADSR a szűrőt is, és különböző Trigger/Gate lehetőségeik vannak.
Szűrő
Sample & Hold: Az eredeti egység, mely alapesetben a zajgenerátorból vesz mintát, de ez felülírható. Saját és külső órajellel vezérelhető, külön órajelkimenete is van, könnyen köthető a burkológörbékhez vagy a szűrőhöz, és egy érdekes elektronikus kapcsolót tartalmaz, mely két belevezetett tetszőleges jelforrás között tud váltogatni.
Előerősítő: Az eredeti, független egység, maximum 1000-szeres erősítéssel. Bármi beleköthető, a szinti saját hangja vagy külső hangforrás is pl. mikrofon, gitár, dobgép. Torzításig meg tudja emelni a jelszintet, ami nagyon hasznos lehet.
Envelope follower: Az eredeti egység gyárilag az előerősítő után kötve, de bármi belevezethető. CV-t generál a bemenő jel dinamikája alapján, amivel minden vezérelhető.
Feszültségprocesszorok, inverterek: Az alsó szekcióban található, eredeti, nagyon hasznos kiegészítők, melyek a bevezetett audio- vagy vezérlőjeleket összeadni, megfordítani (invertálni) és késleltetni tudják.
Multiple: Az eredeti jelsokszorozó aljzatok, melyek a bevezetett jelből több másolatot (maximum 3-at) készítenek.
VCA: Ugyanolyan audio- és kontrollbemenetei vannak, mint régen (kétféle burkológörbével is vezérelhető egyszerre), és ugyanazokat a keverő és zengető egységeket hajtja.
Burkológörbe-generátorok és erősítő
Mixer: A lánc végén van egy külön keverő két független bemenettel, ahova gyárilag a szűrőből közvetlenül kijövő audiojel és a VCA kimenete van kapcsolva, de ez felülírható. A keverő után még közvetlenül is lehet audiojeleket bevezetni a jelútba a két oldalon egymástól függetlenül.
Zengető: Beépített valódi rugós zengető. Nagyon kellemesen szól. A mostani tisztább, gazdagabb hangszínű és hosszabb lecsengésű.
Keverő és zengető
Sztereó kimenet: A hangszer mono, de kétcsatornás kimenete van. A panorámát kézzel is lehet állítani és bármelyik CV-forrásból vezérelni. A két beépített hangszórónak külön hangerőpotmétere van, akár mikrofonozni is lehet őket érdekesebb hatásokért.
Korszakok találkozása – virtuális dobgép torzul a preampon
Folytatása következik.
Janca Ákos
zeneszerző, médiaművész
akosjanca.com