Csak az igazán megbízható és strapabíró termékek érik meg azt, hogy második, úgy nevezett MKII kiadást kapjanak, arról nem is beszélve, hogy vannak olyan produktumok, melyek a harmadik generációt is megélik.
Ha valami jó, akkor azon nem kell változtatni, így tartja a mondás. Ezt persze nem kell túl szigorúan venni, hiszen az idők változnak, az igények nőnek, de ha komolyabb konstrukciós változás nélkül eszközölhetünk változásokat, akkor minek hozzányúlni az alapkoncepcióhoz?!
A TASCAM DR100MKIII ennek tipikus példája. 2009-es megjelenése és a még ebben az évben elnyert TEC díja óta számtalan profi és amatőr hang-gyűjtő táskájának éke és igáslova. De mik tették ezt az eszközt azzá, amivé?
Kezdhetném a sort a külső XLR bemenetekkel, melyek minden típusú mikrofon illesztését lehetővé tették, de ne feledkezzünk a beépített direkcionális és omnidirekcionális mikrofonpárról és a digitális bemenetről sem. Ez persze töredéke a készülék tudásának, de lássuk hogy 2016 milyen igényeket támaszott, ami indokolta a harmadik kiadás megjelenését.
A mintavételi frekvencia a korábbi 96 kHz helyett immár 192, tehát nyugodtan kijelenhetjük, hogy a felvevő belépett az audiofil kategóriába. Így természetesen több tárhelyre is szükség lehet, ezért már 128GB-ig bővíthetünk SDXC kártyával.
Az AD/DA konverter is újabb típus, valamint a belső órajel is 1 ppm (TXCO) felbontást kapott. A kijelző az eddigi 128X64 pixeles felbontás helyett a duplájára nőtt, már 128X128 pixelen követhetjük nyomon az eseményeket. A fejhallgató kimenet teljesítménye is jelentősen nőtt az eddigi 25 mW-ról, oldalanként 40 mW-ra. Újdonság továbbá a slate tone-generátor, a limiter funkció, a hat választható nyelv, az alacsonyabb szintű biztonsági felvételi sáv, és az XLR bejáratok is kombó JACK/XLR-re cserélődtek.
Valami azonban azt súgja, hogy a DR100-sztorinak messze még a vége, hiszen ha valami ennyire stabil alapköve az audió szakmának, akkor még sok kiadást megélhet. Mi szurkolunk!
Gergics Attila
www.audmax.hu